• info@enerjikaynak.com
  • +90 212 221 41 56
  • Share On

Güneş Enerjisi Nedir, Enerji Kaynağı Olarak Güneş


Güneş ve çevresinde dolanan gezegenlerden oluşan güneş sistemi dünya için, temel bir enerji kaynağıdır. Özellikle, dünyada yaşayan canlılar için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bugün kullanılan çeşitli enerji kaynaklarının büyük kısmı, güneşin sebep olduğu olaylar sonucu ortaya çıkar. Günlük güneş enerjisi ile dünya aydınlatılabilmekte; yağışlar ile su döngüsü sağlanabilmekte ve en önemlisi de, fotosentez ile canlı yaşam sürdürülebilmektedir. Hayati önemdeki bu yıldızın endüstriyel manada enerji üretimi de mümkündür.


Güneş yarıçapı 700.000 km (dünya yarıçapının yaklaşık 109 katı),kütlesi 2×1030 kg (dünya kütlesinin yaklaşık 330.000 katı)olan bir yıldızdır. Güneş kendi ekseni çevresinde dönmektedir. Bu dönüş, güneş ekvator bölgesinde 24 günde, kutup bölgelerinde de 30 günde olmaktadır.Güneşin merkezinde, temelde hidrojen çekirdeklerinin kaynaşmasıyla füzyon reaksiyonu meydana gelir. Güneşin merkezinde ve yaklaşık 15-16 milyon derecedir. Güneşin yaklaşık % 90’ı hidrojendir.
Güneşin korunda hidrojen çekirdekleri füzyon yaparak helyum çekirdekleri oluşmakta ve bu tepkimeler sonucu büyük bir enerji ortaya çıkmaktadır. Güneşin toplam ışıması 3.8×1026 J/saniye olduğundan, güneşte bir saniyede yaklaşık 600 milyon ton proton, yani hidrojen tüketilmektedir.

Güneş Enerjisi - GES

Güneş enerjisi santrali nedir, güneşten gelen sonsuz enerjiyi fotovoltaik modüllerin ve diğer bileşenlerin kurulumu ile elektrik enerjisine çeviren sistemlerdir. Güneş enerjisi santralleri hesap makinelerindeki sistemler gibidir fakat büyük ebatlarda güneş pilleri kullanılır. Fotovoltaik güneş pilleri, üzerine gelen güneş ışınlarını elektriğe çevirirler. Mevcut en temiz enerji üretim teknolojisi ve doğa dostu olan güneş enerjisi santrallerinde üretilen elektrik 10 yıl devlet garantili gelir sağlar. Aynı zamanda yapım – işletim maliyetleri ve verimli olması açısından da karlı bir enerji kaynağıdır.

Güneş Enerji Santrali Bileşenleri ve Maliyeti Nelerdir?

Güneş Paneli

Güneş santrali maliyetinin neredeyse en büyük kısmını güneş panelleri oluşturmaktadır. Günümüzde birçok solar panel çeşitleri ve markaları vardır. Yani güneş paneli için ürün yelpazeniz çok geniştir. Bu çeşitlilikte fiyat açısından birçok farklılıklar göstermektedir. Ancak güneş paneli seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken nokta garanti kısmıdır. Ve türkiye’de teknik servisleri varmıdır. Fiyat daha sonraki aşamadır.

Solar İnverter (Eviriciler)

Eğer güneş enerji santrali amortisman süresini kısaltmak istiyorsanız, güneş paneli ve inverter için fiyat çalışmasını çok ciddi yapmalısınız. Çünkü bu kısımlar belki size 1 sene daha erken amortisman şansı verebilir. Çünkü inverter çeşitleri arasında da verimlilik oranları değişmektedir. Bir inverterin verimliliği ne kadar çok ise size o kadar çok para kazandırır.

Solar Konstrüksiyon

Eğer güneş enerji santrali kurulumu yapacağınız arazi çakmalı kazık konstrüksiyon için uygunsa şanslısınız. Çünkü beton ayaklı konstrüksiyon maliyeti çakmalı konstrüksiyon maliyetine göre %20-30 daha maliyetlidir.

Düşük maliyetle yüksek verim

Daha önce de güneş enerjisi sisteminin verimliliğini artırmak için çalışmalar yapılmış ancak bu çalışmalar sistemlerin maliyetini artırdığı için tercih edilmemişti. Güneş enerjisi sistemlerinin düşük bakım maliyeti dışında sonradan oluşan bir masrafı olmadığı için, sistem zaman geçtikçe kendi maliyetini çıkarabiliyor. Ancak kurulum sırasında maliyetin artması, verimliliği artırsa bile kullanıcıların işine gelmiyor. Bu sebeple yeni teknolojilerin hemen uygulandığını göremiyoruz. Sol Voltaics kendi yöntemlerinin verimliliği artırmanın dışında maliyetleri de düşürebileceğini iddia ediyor. Gerçekten iddia edildiği gibi daha düşük maliyete daha yüksek verimlilik sağlayan sistemler üretilebilirse Sol Voltaics’in sektörü ve dünyadaki enerji kullanım alışkanlıklarını değiştirdiğine şahit olabiliriz.